Aktuální informace o dění v oblasti ekologické/environmentální výchovy v Pardubickém kraji a nejen tam.
Informační server provozuje Krajský koordinátor ekologické výchovy Ekocentrum PALETA.

Strom roku - mezi 12 finalisty jsou dva zástupci z Pardubického kraje!

9. 7. 2019

Do finále letos plnoletého ročníku ankety, za kterou stojí Nadace Partnerství, postoupila dvanáctka kandidátů z devíti krajů - za Pardubický kraj je to Babiččina vrba u obce Voleč a Muchova lípa z obce Lukavice.

Ty usilují o prvenství v podobě odborného ošetření zdarma a postupu do celoevropského kola soutěže. V národní soutěži je letos vůbec poprvé možné hlasovat online. 

Babiččina vrba - Strážkyně hranice

Celé stromořadí vrb sloužilo na počátku 20. století jako živé hraniční kameny mezi pozemky ve Volči. Dnes je vykotlaný kmen Babiččiny vrby jen dávnou připomínkou těchto němých strážců. Vrba manželů Strnadových si ale našla nové využití. V jejím středu si hrály celé generace volečských dětí, byla skrýší učících se maturantů i milenců a dodnes je středobodem setkávání pro celou vesnici.

Muchova lípa - Matka Slovanů

Jen málokterý strom se může pochlubit tím, že stál jako model takovému malíři. Nyní asi 400 let starou lípu můžete obdivovat nejen naproti lukavskému dvoru, ale také na jednom z pláten slavné Slovanské epopeje. Alfons Mucha její korunu zachytil na obraze Přísaha omladiny pod slovanskou lípou, pod níž má být pochována matka všech Slovanů Slávie. Jisté je, že nyní slouží jako úkryt pro populární hledače kešek.

Více informací o soutěži a podmínky hlasování naleznete zde: https://www.stromroku.cz/

Hlasování končí 25. září, výsledky se veřejnost dozví 3. října v Brně.

Sdílej:
Poslat e-mailem