Aktuální informace o dění v oblasti ekologické/environmentální výchovy v Pardubickém kraji a nejen tam.
Informační server provozuje Krajský koordinátor ekologické výchovy Ekocentrum PALETA.

STŘECHA SE JIŽ NEBUDE BORTIT aneb Kampaň Ekocentra PALETA za záchranu nejstarší budovy určené pro environmentální výchovu byla úspěšná!

10. 1. 2019

Pardubickému Ekocentru PALETA se v závěru roku 2018 podařilo sehnat finance na opravu zahradní učebny environmentálních programů. Skrze crowdfundingový portál Hithit se vybralo více než 135 tisíc Kč.

Nejstarší budova určená pro environmentální výchovu v ČR, místo pro výuku dětí (nejen) o přírodě, čajovna, prostor pro setkávání lidí či zkrátka a jednoduše domeček -  to je stavba na zahradě Ekocentra PALETA, která po více než 20 letech své existence potřebuje zrekonstruovat střechu. Životnost této střechy byla naplánována na 20 - 25 let, aktuálně je na několika místech prohnilé bednění a bez včasného zásahu hrozí znehodnocení stavby i vnitřního vybavení.

Ekocentrum PALETA se rozhodlo sehnat potřebné finance především pomocí crowdfundingu, skupinového financování, při kterém větší počet lidí určitým obnosem přispívá k cílové částce projektu. Za příspěvek dárcům nabídlo různé odměny, v nabídce byly tvořivé workshopy, originální trička a tašky, pronájem prostor pro školení i rodinné oslavy, projížďka na oslovi, soukromá návštěva místního zookoutku a mnohé další. V případě, že by se během 30 dní cílová částka nevybrala, přispěvatelům by se peníze vrátily zpět. Na domeček bylo možno přispívat také během akcí ekocentra, čehož někteří dárci využili také.

Kampaň Ekocentra PALETA s názvem „STŘECHA SE BORTÍ aneb Zachraňme společně domeček“ startovala 15. listopadu a trvala do 15. prosince 2018. Cílová částka, do které byly započítány náklady na materiál, na práci a z malé části také na odměny a poplatky portálu, byla stanovena na 120 000 Kč. V rámci kampaně se nakonec podařilo vybrat 135 556 Kč od celkem 193 přispěvatelů. Poukazy na veškeré odměny byly všem rozeslány ještě před Vánocemi, dárci tak nejen přispěli na dobrou věc, ale zároveň mohli získat originální dárek pod stromeček pro své blízké. 

Aktuálně se naplno pracuje na přípravách odměn, aby k dárcům doputovaly ve slíbený termín; některé odměny (kurzy, workshopy, apod.) budou zrealizovány po domluvě se všemi zúčastněnými v průběhu roku 2019. Opravy střechy započnou po zimě, pravděpodobně v březnu. Následně se uvažuje o druhé fázi rekonstrukce – o přeměnu domečku v ukázkovou ekostavbu s příklady využití různého přírodního materiálu na tvorbu stěn. Veřejnost bude o veškerém dění informována prostřednictvím webových stránek ekocentra a na Facebooku.

Ekocentrum PALETA děkuje všem podporovatelům, kteří na projekt přispěli finanční částkou nebo alespoň pomohli informaci o kampani šířit dál. Bez nich by opravu střechy domečku nebylo možno provést a Pardubice by tak přišly o unikát – o první nově postavenou budovu určenou pro ekologickou výchovu v České republice.

Projekt byl podpořen také Pardubickým krajem v rámci dotačního programu Podpora fundraisingu částkou 45 000 Kč.

Sdílej:
Poslat e-mailem