Bylinné patro jako entrée Hamzovy léčebny aneb vítají vás podrostovky
15. 12. 2020
Výsadby u hlavního vstupu jsou onou pomyslnou „třešničkou na dortu“, která výrazně zpříjemní vstup do parku vnímaného právem i jako botanickou zahradu. V uplynulých letech bylo celkem upraveno jedenáct lokalit, což nepochybně vyvolalo i zájem pacientů o delší pobyt a procházky v nově upravených plochách, na kterých bylo vysazeno cca 750 ks nových a zajímavých rostlin.
Foto: Spolek přátel Hamzova parku a arboreta
Nově upravené plochy, stejně jako ty předchozí, značně zvýší estetický vjem Arboreta, které sehrává po celou dobu existence nejen svoji významnou roli terapeutickou, ale především didaktickou úlohu, jež spočívá v prezentaci rozmanitých taxonů (rodů, druhů, odrůd), ale i demonstrace přírodních zajímavostí, tvarů, barev nejen v rámci zahradní terapie – projekt Kvetoucí léčebna, ale i nově koncipovaný vzdělávací projekt Venkovní učebna přírodopisu.
V pavilonové koncepci arboreta hraje primární roli „vysoká zeleň“ – proto je dodnes kostrou arboreta stromové patro, nezřídka staré i 100 let, i když z důvodu měnících se klimatických podmínek musí být zmíněné stromové patro v dotčených lokalitách káceno a nahrazováno novými výsadbami. Tak tomu bylo i v případě nejstaršího modřínovo – březového hájku, který byl nahrazen nově vysazenými cedry atlaskými a libanonskými. Bohužel stejný osud postihl i druhý modřínový háj, naštěstí byla v roce 2016 část nově vysazena.
Po přijetí Hamzova arboreta do Unie Botanických zahrad ČR, které s sebou přináší další povinnosti v péči o zeleň, zejména v době přípravy zákona o botanických zahradách, je stále více a více kladen důraz na rozšiřování druhové pestrosti. S realizací Květinových oáz a Barevného světa listů bylo arboretum obohaceno celkem o více než 150 nových druhů a kultivarů. Celkový počet pěstovaných taxonů je již 607 ks stromů, keřů, lián, bambusů a bylin včetně.