Aktuální informace o dění v oblasti ekologické/environmentální výchovy v Pardubickém kraji a nejen tam.
Informační server provozuje Ekocentrum PALETA.

Masopust v Morašicích

23. 2. 2016

Masopust na Masarykově základní škole v Morašicích má již dlouholetou tradici. Ani letos tomu nebylo jinak. S předstihem jsme se začali chystat, abychom byli všichni na pátek 5. 2. 2016 důkladně připraveni.

Nejprve jsme v IX. třídě zveršovali jako každoročně masopustní psaní, které se rozdává všem divákům i přihlížejícím při samotném průvodu. Poté jsme s dívkami ze VII. a VIII. ročníku uskutečnili výtvarné dílny, abychom si vytvořili některé náročnější kostýmy, které by zůstaly ve škole a v dalších letech by je využili jiní žáci. A které masky byly realizovány?

 Vyráběli jsme masku laufra, který vede celý průvod. Na jeho frak bylo nutné vystříhat a našít 365 puntíků (jako dnů v roce), dodělat mu čepici, na které také nesměly chybět puntíky a růžičky. Používali jsme látku, aby vše dlouho vydrželo.

Jiná skupina děvčat vyráběla čtyři čepice pro turky, na které bylo pro změnu zapotřebí nepřeberné množství  barevných látkových růžiček.

Úplně však nejnáročnější a nejpracnější maskou byl slamák. Sláma se musela nastříhat na stejnou délku, svázat do malých svazečků a poté našít na pásek jutové sukně. Obdobně se tvořila i přikrývka hlavy. Vše se nakonec dozdobilo látkovými růžičkami a spletenými pásky. A ten celý proces proběhl dvakrát, aby jednomu slamákovi nebylo smutno!

Den před samotným průvodem se ještě pekly koblížky a kokosky, abychom mohli dětem a divákům nabídnout. Dramatický kroužek docvičil své vystoupení o Bakusovi a všichni už jsme se těšili na pátek, kdy všechno naplno propukne.

       V pátek 5. 2. 2016 jsme se celá škola v nejrůznějších maskách  v 9:30 hod sešla  před vchodem a  laufr požádal našeho pana ředitele o svolení. Když jsme dostali razítko a podpis na masopustní listinu, zazpívali jsme si některé písně a vydali se k Obecnímu úřadu v Morašicích pro druhé svolení od paní starostky. I  tam jsme uspěli, a proto jsme mohli zahájit náš masopustní průvod. Všichni společně jsme přešli na náves, kde už čekali další diváci a my jsme mohli předvést vlastní program.

Třídy prvního stupně zpívaly, tancovaly a recitovaly. Třídy druhého stupně představovaly vlastní  masopustní masky. Vše zakončil dramatický kroužek se svým nacvičeným představením. Všichni jsme si na závěr zazpívali a byl konec. Rozešli jsme se do tříd, kde jsme ještě stačili dořešit nejčerstvější zážitky a hurá domů!

Letošní masopust byl určitě veselý, pohodový, pestrý, ojedinělý, originální…ale hlavně náš!!!  Děkujeme všem a příští rok na shledanou.

Mgr. Hana Heroldová, školní koordinátor EVVO, Masarykova základní škola Morašice u Litomyšle

Sdílej:
Poslat e-mailem