https://www.high-endrolex.com/13

Učíme se na statku v roce 2018 | Informační server ekologické výchovy Pardubického kraje

Aktuální informace o dění v oblasti ekologické/environmentální výchovy v Pardubickém kraji a nejen tam.
Informační server provozuje Ekocentrum PALETA.

Učíme se na statku v roce 2018

22. 5. 2018

Také v letošním roce se mohou učitelé z prvního stupně ZŠ a MŠ vypravit s dětmi do Lozic u Luže. Zde již devátým rokem probíhá s podporou Pardubického kraje projekt Učíme se na statku, který nabízí zážitkové environmentální vzdělávání v reálném prostředí farmy, na níž se hospodaří, a aktivní prožitkovou formou přibližuje dětem i dospělým tradiční řemesla a způsoby života a obživy na vesnici.

Každým rokem v Lozicích přibude něco nového: „Letos začneme s přípravou malé expozice zemědělských strojů a nástrojů. Budou v ní jak renovované staré ruční nástroje, tak i farmářské stroje, které v současnosti na statku používáme k zemědělským pracem“, říká Vladimír Lechnýř, lektor programů a hospodář v jedné osobě. „Nejde nám ale ani tak o samotné stroje, jako spíše o to dát dětem představu, co vše je třeba udělat, abychom vypěstovali brambory, dýně, zrno na chléb, či píci pro zvířata na zimu.“ 

Tradičně největší zájem je o vlastnoruční výrobu sýra.  Děti si vyzkouší dojení na dojícím trenažéru a pak sami nadojí od koz mléko. I při výrobě sýra vše prochází jejich rukama - srážení sýřeniny a jakoby zázračná přeměna mléka v měkký tvarohový sýr. Dozví se také, jak se dělá v domácích podmínkách máslo a kde se vzalo podmáslí či syrovátka. A samozřejmě je zde kontakt se zvířaty – krmení a hlazení kůzlátek.

V programu Pekařský den zase děti nejprve spolu s lektorem roztopí velkou tradiční pec na dřevo a pak se během programu starají o bochníčky, které si ve dvojicích vlastnoručně zadělají, a když je pec správně vytopená a chléb správě vykynutý, tak i nasází a upečou. Vyzkouší si také mletí obilí na různých mlýncích, mlácení obilí a jeho čištění od plev či orbu ručním pluhem.  

Návštěva Lozic je ideálním školním výletem. Děti absolvují zážitkový environmentální program a zároveň poznají místo, kde se hospodaří a pracuje se zvířaty a půdou. Mají reálnou zkušenost v reálném prostředí. Mohou také zavítat do nedaleké Luže na hrad Košumberk, do poutního chrámu na Chlumku či místního arboreta.

Projekt realizuje s podporou grantu EVVO Pardubického kraje spolek Elementy z.s.. Více informací se zájemci dozví na internetových stránkách na www.syyyr.cz

Sdílej:
Poslat e-mailem

https://www.high-endrolex.com/13